Модерните технологии за напояване могат да повишат добивите до 50 на сто

Вулф Колмайер: Модерните технологии за напояване могат да повишат добивите до 50 на сто

в-к Дневник

Вулф Колмайер е роден през 1964 г. в Германия. От 1990 г. живее в Италия, където работи за европейския клон на американската фирма Irritrol Systems Europe. Фирмата е специализирана в производство и дистрибуция на продукти за напояване. Европейското й представителството е в Италия от 30 години. Вулф Колмайер е регионален мениджър на Irritrol Systems Europe за Централна и Източна Европа, скандинавските страни и Великобритания.

B: Какво знаете за възможностите, които България предлага във вашата област?

- Irritrol Systems Europe е сред лидерите в световен мащаб по производство на материали за напояване и се стреми дистрибуторите на регионалните пазари да са също лидери в своята област. Голям потенциал според мен има и в селското стопанство в цялата страна, и в района на Черноморието, където с усилени темпове се развива туристическата индустрия. Нормално е преди да пристигнат туристите, да дойдат частните инвестиции. Имам предвид собствениците на хотели и други туристически обекти да създадат условия за това. Общините също. Някои от тях, като Несебър например, през 2001 г. направиха първи крачки в напояването на общински терени. Има заявки и от други общини. Те проявяват интерес предимно към ползването на различни напоителни системи и методите за контрол и мониторинг на тези системи или накратко към това, което би могло да им помогне да спестят от финансите, които отделят за вода и да подсигурят добре работещи системи без технически проблеми. Сериозни намерения има в Приморско и Царево за усвояване на новата централизирана система за управление на напояването. При нея няма необходимост да се ходи на място на площите и същевременно във всеки момент има информация за това как работи.

B: Какъв паралел бихте направил между България и Румъния в тази област?

- България е по-напред от Румъния в областта на напояването и за селското стопанство, и за тревните площи. Това е така, понеже в България има сериозна частна инициатива в областта на селското стопанство и фермерите разбират, че трябва да инвестират в тези неща, за да имат добри резултати. Докато в Румъния, Украйна, Южна Русия има някакво движение само, когато се намери държавно финансиране. Независимо дали там финансирането идва от Европа или от съответните правителства, ако то спре по някакъв начин, спира и дейността като напояване.

B: В България Лозарската камара наложи забрана да не се поливат лозята, които са с гарантиран произход. Вие как ще коментирате това?

- Подобна забрана е имало преди години в Австрия, Германия и Италия, но след съвместна работа с университети в тази област, се установи и доказа, че капковото напояване позволява един много добър контрол върху напояването и не води до никакви проблеми, а напротив - благоприятства за повишаване на захарността и повишаване на качеството на гроздето. Разбира се, много е важно да се прилагат правилни експлоатационни системи, да има правилен избор на поливки и времето за тях. Ако това не е така, захарността на гроздето наистина може да падне. Но ако е с правилна експлоатационна норма, капковото напояване помага за стабилизиране и гарантиране на производството.

B: Конкурентна ли е според вас българската продукция на европейския пазар?

- Това е по-скоро проблем на съвременното дистрибутиране на селскостопанската продукция. Вкусът е важен, но за фермера е важно също така стоката да има хубав вид и растенията и зеленчуците да са еднакви. Ако зеленчуците са със средни размери - еднакви, съразмерни, тогава на фермера му се плаща по-добре за такава продукция, а другата несъразмерна се хвърля. В Италия например големите портокали ги хвърлят в морето. Те не са толкова вкусни, колкото средните, за които е доказано, че са с по-добър вкус, и търговски изглеждат добре, ако са еднакви. Аз съм уверен, че като партньори в Европейската общност ние ще имаме много повече възможности за бизнес отношения, особено в производството на селскостопански продукти. Членството на България в ЕС ще повиши интереса на фермерите от този регион към модерните технологии за производство на качествена продукция, която ще може без проблеми да се продава в ЕО. България има дългогодишни традиции в селското стопанство и много висок потенциал за развитие като пазар за подобни продукти.

B: В България предстои комасация на земеделската земя и създаване на по-крупни земеделски стопанства. Къде според вас ще се насочи инвеститорският интерес и къде тепърва ще има пазар за продукцията ви?

- Разбира се, ако искаме да правим модерно земеделие, ние трябва да говорим не за един или за пет хектара, а за големи полета. В България ще се инвестира предимно в интензивни насаждения - основно зеленчукопроизводство и овощни градини, лозя и в тези области за нас има голямо поле за действие.

B: Кои са предимствата на капковото напояване?

- Капковото напояване е модерен вариант. Фирмата, от която сме част TORO Co (селскостопанско напояване), е лидер в световен мащаб за капково напояване в открити площи и оранжерии. За оранжерии основно се предлага капково напояване на зеленчукови култури - домати, пипер, патладжан и за производство на цветя. Основното предимство на тези системи е равномерност и наторяване чрез напояването, което води до много добри резултати. Системата се проектира не да полива растенията. Водата е само субстанция, която помага за пренасянето на хранителните вещества до растенията. При хидропонния метод има голям дренаж, изкуствени почви, при които водата само донася веществата, след което се дренира и излиза извън оранжериите. Другият метод е поливане върху почва, но само в кореновата зона на растенията. Съответно се спестява много вода, а и торове, които се подават чрез водата.

B: Кога България ще достигне останалите европейски страни в областта на паркостроителството и Великобритания в частност?

- Тук я няма тази 200-годишна традиция на паркостроителство, каквато има във Великобритания. Така че няма как да има такива паркове. Във Великобритания е имало винаги някой крал или принц, който да инвестира и да чака с поколения тези паркове и градини да станат готови. Сега ние работим за олимпийските игри в Торино, както работихме и за изминалите олимпийски игри в Атина. Разбира се, общините координират, но най-често има и външни инвеститори, може би нещо от типа на концесиите. Така че тези инвестиции сега идват от сериозни големи мероприятия, каквито са олимпиадите. В Португалия и Германия например са много разпространени така наречените зелени седмици. Частните фирми демонстрират продукцията или уменията си и дали ще е във вид на цветя или поливна система, те остават за общината. Южният парк на Несебър също може да бъде един модел за българските общини как трябва да се създава паркова среда.

B: Какви още съвети още бихте дал на българските производители?

- Ако се прилагат европейските тенденции, резултатите идват много бързо. Когато подобрявате методите за производство и прилагате такива модерни технологии за напояване, вие можете да повишите добивите от квадратен метър от 30 до 50%. Нещо, което бих препоръчал на производителите, е, е да наблегнат повече на изучаването на технологията на модерното напояване и методите за използването й. В България още по времето на социализма са правени копия на западни модели на такова напояване и наистина има култура за това. Ето защо тук не е толкова трудно да убеждаваме фермерите в предимствата на този метод. Те трябва само да намерят финансовите възможности за първоначалната инвестиция.

http://agro.start.bg/

http://imoti.start.bg/

http://dograma.start.bg/

http://pravo.start.bg/

http://zakoni.start.bg/





{START_COUNTER}